MAK MODRÝ 1 kg

Kód: 1169
7,50 € / ks 6,82 € bez DPH 7,50 € / 1 kg
SKLADOM
Možnosti doručenia

Mak vypestovaný v regeneratívnom poľnohospodárstve.

Detailné informácie

Podrobný popis

Čo je regeneratívne poľnohospodárstvo?

1. Priama sejba, čiže neobrábanie – No Till.

To znamená, že všetko, čo v pôde žije a rastie, je nedotknuteľné. Ba priam posvätné. Tie korene a živé organizmy (ekosystém) si tam vytvárajú svoj zázračný svet, ktorého súčasťou je napríklad spleť nekonečných kanálikov – drenáží, ktorými voda promtne vsiakne pri prudkých zrážkach a neodtečie do neužitočna. Skrátka zabezpečujú vodno-vzdušný režim.

2. Celoročný pokryv pôdy plodinami, medziplodinami, pomocnými plodinami, alebo iba rastlinnými zvyškami po zbere hlavnej plodiny. Napríklad zvyškami po zbere kukurice, ktoré zostanú po kombajne nedotknuté až do jari, kedy sa do nich seje slnečnica, či sója a pod.

Čiže všetko, čo z pôdy narastie, zostáva nedotknuté a rozkladá sa nasledujúcu sezónu a chráni pôdu a vlahu v nej v novej plodine. Ale čo je to najdôležitejšie a absolútne esenciálne, poskytuje potravu pôdnemu edafónu – biómu. Tým sa  v najvýraznejšej miere podieľa na prirodzenej úrodnosti pôdy.

3. Nepoužívanie fungicídov, insekticídov a syntetických hnojív.

Neustále počúvame o pôdnom humuse, že ho v našich pôdach ubúda (za 110 rokov o 50-80%) a že humus  treba v pôdach zvýšiť. Ale striekame pôdu fungicídmi proti fuzáriu, ktoré je mimochodom rozhodujúcou hubou (spolu s trichoderma a i.) pri rozklade lignínu, ktorý je mimochodom rozhodujúcim pri tvorbe podielu humusu z pevných častí rastlín. 

Želáme si (skutočne?) väčšiu diverzitu v krajine a viac prirodzených požieračov škodlivého hmyzu, ale pôdu každý rok dezinfikujeme insekticídmi a aj opakovane plošne a nemáme šancu zistiť ako to funguje bez nich. A vie vôbec väčšina poľnohospodárov, že jarabica, čiastočne aj bažant a ďalšie vtáky neodchovajú bez živočíšnej potravy (hmyzu) mláďatá?

A tušia tí odhodlaní vyznávači rekordných úrod a tzv. intenzívneho hospodárenia, že jedna granulka liadku na pôde, či iného syntetického dusíka, znamená pre pôdne baktérie asi to isté, ako pre ľudí výbuch skladu s hnojivami v Bejrúte? 

4. Pastva hospodárskych zvierat, či ich riadený pohyb po pôde. Tzv. holistická pastva. Ako alternatíva ku tomu je aplikácia kompostov, či inej organickej hmoty. Napríklad podostielka od zvierat, hnoj. Nie digestát, či podobné bezuhlíkaté produkty. Ide o ten uhlík, nie o živiny. Tých je v pôde dosť. Keď je v nej život samozrejme.

Dodatočné parametre

Kategória: Semienka, orechy a suché plody
Zloženie: mak modrý
Skladovanie: v suchu a chlade

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Nevypĺňajte toto pole:
var productsSliderOnMobile = true; var productsDetailSliderOnMobile = true;